Domů Objektiv Tržby opavské společnosti Teva loni poprvé v historii přesáhly 11 miliard korun

Tržby opavské společnosti Teva loni poprvé v historii přesáhly 11 miliard korun

Press

Tržby opavské farmaceutické společnosti Teva Czech Industries za výrobky, zboží a služby loni poprvé v historii přesáhly 11 miliard korun, činily 11,271 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 1,732 miliardy, tedy 18,2 procenta. Čistý zisk firmě stoupl o 809,4 milionu na 1,996 miliardy korun.

Teva to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Uvedla, že kladného hospodářského výsledku dosáhla navzdory náročné ekonomické situaci.

Současná ekonomická situace je poznamenaná důsledky války na Ukrajině, která započala 24. února 2022, včetně souvisejících sankcí vůči Rusku, narušenými dodavatelskými řetězci, energetickou krizí, nejistotou na komoditních a finančních trzích a v neposlední řadě negativním trendem klíčových makroekonomických ukazatelů s dopadem na podnikání, jako jsou míra inflace, růst úrokových sazeb, volatilita měnových kurzů a další.

Opavská Teva (dřívější Galena) je nejvýznamnějším farmaceutickým výrobcem ve střední Evropě, produkuje generické léky nebo účinné farmaceutické látky. Od roku 2006 je součástí nadnárodní skupiny Teva se sídlem v Izraeli, je jejím klíčovým výrobním závodem. Podnik má v Opavě téměř 1700 zaměstnanců.

Závod má dvě divize: Pharma vyrábí generické léčivé přípravky, což jsou neoriginální léky, které mohou farmaceutické firmy vyrábět poté, co jejich původním výrobcům vyprší patentová ochrana. Závod API produkuje účinné farmaceutické látky a rostlinné extrakty.

V Opavě se ročně vyrobí téměř 1,6 milionu litrů přípravků tekuté lékové formy a zabalí více než osm miliard tablet, kapslí a tobolek různých produktů. Na export šlo loni 98 procent produkce.

Další podobné články